Ja, u weet het nog niet, maar Gennep gaat fuseren met de gemeente Bergen, met als eerste stap samenwerking.
In de gemeentelijke stukken over 2026 kunnen wij lezen:
âWij stimuleren inwoners om mee te denken en te doen.â
Vervolgens zie ik in de beleidsvoornemens 2026 het voornemen om met de gemeente Bergen een eerste stap te zetten naar een fusie: als eerste stap een formele ambtelijke samenwerking en inschuiven. Achter de schermen wordt hier al druk aan gewerkt om komend jaar de raad hierover een besluit te laten nemen.
Huh, samenwerking met Bergen?
Strook
Op termijn een fusie naar een langgerekte gemeente met krap 30.000 inwoners die elkaar niets extra te bieden hebben, met te weinig bestuurskracht, met hun smalle strook grondgebied, in breedte een paar kilometer tussen Maas en Duitsland gelegen, met inwoners die niets of weinig met de rest van Limburg hebben, een provinciehuis dat 1,5 uur rijden is en inwoners die maatschappelijk zijn georiënteerd op het noorden (Nijmegen-Arnhem), Boxmeer, Uden en wellicht ook Venray.
Gennep ligt tegen Brabantse en Gelderse gemeenten aan die wel een grootte hebben (meer dan 80.000 inwoners) om bestuurlijk en ambtelijk zelfstandig zaken voor elkaar te krijgen en niet om de haverklap extern hulp te zoeken, ook al heeft Gennep zelf 30.000 inwoners. Een gemeente van 30.000 is nog veel te klein.
Maar er heerst natuurlijk al wel bestuurlijk en ambtelijk enthousiasme over dit voornemen, want zowel college, raad als ambtenarij gaan er financieel op vooruit (andere gemeenteklasse).
Maar wij als inwoners van Gennep? Waar ligt ons voordeel in deze samenwerking of fusie uit armoede?
Maasduinen
Want als provinciegrenzen heilig zijn, waarom wordt dan met kunst en vliegwerk een illusie in stand gehouden van een gemeente Maasduinen die uitgerust is voor de grote toekomstige bestuurlijke uitdagingen? Dat is dus niet zo.
Wij zullen ook moeten kijken over de Maas en over de Gelderse provinciegrens om tot een nieuwe gemeente te komen die voor haar inwoners de zaken wel voor elkaar kan krijgen, met eigen beleid en ambtelijke capaciteit. Het is in het provinciehuis en ook in Gennep-Bergen een verboden gedachte, maar die moet eens goed tegen het licht worden gehouden.
Niemandsland
Burgemeester Berger heeft helaas als een van zijn laatste bestuursdaden destijds de gemeente Gennep weggehaald van het knooppunt Arnhem-Nijmegen. Later meldde een duur bureau uit de Randstad dat het zeer voor de hand lag om de samenwerking met Venray aan te gaan.
Ja, de burgemeesters hadden onderling ruzie, dus schreef deze mevrouw een richting op die de bestuurders wilden horen. Er wordt dus erg spastisch gedaan als wij praten over samenwerking en fusie in dit stukje bestuurlijk niemandsland.
Het college roept ons op om mee te denken over gemeentelijk beleid en mee te doen? Nou, dat is wel nieuw, want de gemeente Gennep wil het liefst geen meedenkende inwoners, want stel dat zij anders denken dan raad en college.
Nee, dan liever zonder inspraak besluiten nemen die ons allemaal erg raken.
Wij moeten van de politiek eisen, en dat mogen wij ook gewoon verwachten, dat de inwoners van Gennep inzicht en een stem krijgen in een open onderzoek naar de voor- en nadelen van toekomstige intergemeentelijke samenwerking en uiteindelijk een fusie, inclusief de daarin voorkomende alternatieven.
Wij moeten meegenomen worden door middel van inspraak en voorlichting alvorens de raad de eerste stappen zet op samenwerking en toekomstige fusie. Stap 1 hierin moet zijn dat wij de komende verkiezingsprogrammaâs gaan bezien of en in hoeverre wij per partij kunnen lezen of ook zij een consultatie van de inwoners noodzakelijk achten alvorens een principieel samenwerkingsbesluit te nemen.
Met onze stem bij de verkiezingen kunnen wij de politiek tot andere gedachten brengen.
De Omdenker
Dit is een ingezonden opiniestuk. De schrijver deelt zijn zorgen over plannen van de gemeente Gennep om te fuseren met Bergen. Naam bij de redactie bekend. Ook een opinie insturen? Mail naar redactie@Gennep.News.







































