Het windplan van de deelstaatregering in Düsseldorf zorgt voor onrust aan de grens. In het nieuwste ontwerp van het Regionalplan Düsseldorf (RPD) staan tientallen plekken ingetekend voor windturbines.
Niet zomaar turbines, maar kolossen van ongeveer 266 meter hoog. Veel van die zones liggen op een steenworp afstand van de Nederlandse grens, midden in en langs het Reichswald.
Landschap
Het Reichswald is voor veel Gennepenaren bekend terrein. Wandelaars, natuurliefhebbers en gezinnen trekken er regelmatig op uit. Het gebied vormt samen met het Nederlandse stuwwallandschap een unieke natuurlijke eenheid. Als Düsseldorf dit plan doorzet, kan dat landschap veranderen in een industriële windzone.
Signaal
Volgens John Tampoebolon, voorzitter van het burgerinitiatief Tegenwind in het Reichswald, is het nu of nooit. “Deze inspraakronde is cruciaal,” zegt hij.
“Burgers en organisaties moeten nu laten horen dat deze turbines hier niet thuishoren.”
In 2017 werden vergelijkbare plannen nog van tafel geveegd. Toen zorgden vooral Nederlandse bezwaren voor verandering. Dat kan nu opnieuw, als genoeg mensen van zich laten horen.
Recht
Iedereen heeft het recht om een zienswijze in te dienen. Tot en met 22 april kun je jouw mening laten horen. De uitleg daarvoor vind je op de website van Tegenwind in het Reichswald. De vrijwilligers helpen je daar stap voor stap doorheen.
Hulp
Wie hulp nodig heeft, kan terecht op twee momenten. Dinsdag 15 april kun je langskomen bij de bibliotheek in Gennep tussen 10.00 en 12.00 uur.
Twee dagen later, op woensdag 17 april, is er een inloopavond van 19.30 tot 21.30 uur in gemeenschapshuis d’n Tunnis aan de Vensestraat 1 in Ven-Zelderheide. Daar staan vrijwilligers klaar om je te helpen met het opstellen van een zienswijze.
Als dit plan doorgaat, komen er tientallen megaturbines op een paar honderd meter van de Nederlandse grens. Dat raakt niet alleen de Duitse kant van het bos. Ook het Nederlandse landschap, de natuur, het toerisme en het woongenot in omliggende dorpen zoals Milsbeek en Ottersum krijgen er direct mee te maken.
Ingrijpend
Eenmaal gebouwd, staan de turbines er tientallen jaren. “Het gaat hier niet om een paar wieken in de verte,” benadrukt Tampoebolon.
“Het zijn draaiende reuzen, met slagschaduw, geluid en knipperende lampen. Die invloed is enorm.”
Grenzen
De plannen van Düsseldorf stoppen niet bij de grens. Maar bezwaren van Nederlandse burgers worden wel degelijk meegenomen in de afweging. Dat gebeurde eerder ook al. Daarom is het belangrijk dat jij jouw stem laat horen. Want alleen zo kan de regio duidelijk maken: dit is niet de plek voor megaturbines.
Drinkwater
Vrijdag 11 april stond Goch opnieuw in het teken van protest. Tientallen tegenstanders van de geplande megaturbines in het Reichswald kwamen weer in actie. Deze keer richtten ze zich rechtstreeks tot Stadtwerke Goch, het bedrijf dat verantwoordelijk is voor de drinkwatervoorziening.

De actiegroep sloeg opnieuw alarm. Volgens hen kwamen de turbines gevaarlijk dicht in de buurt van beschermde drinkwatergebieden in het Reichswald.
John Tampoebolon bleef duidelijk: “Als het om een Nationaal Park gaat, waarschuwt Stadtwerke Goch voor risico’s voor het drinkwater. Maar nu, met tientallen megaturbines op komst, blijft het stil. Dat is onbegrijpelijk.”
De actie begon om 11.00 uur op Frauenstrasse 1 in het centrum van Goch. Van daaruit liepen de deelnemers richting de watertoren aan de Klever Strasse 26-28. Daar overhandigden ze een brief aan Stadtwerke Goch.
Het bleef niet bij deze actie. Op 26 maart overhandigde de groep al een brief aan Landrat Christoph Gerwers, voorzitter van de Kreistag Kleve. Duitse en Nederlandse burgers spraken daarin hun zorgen uit over de komst van de windmolens in het bosgebied.

Verantwoordelijkheid
Het gaat niet alleen om landschap of natuur, maar ook om leefbaarheid. “Duitsland heeft duurzame energie nodig,” zegt Tampoebolon.
“Maar niet ten koste van kwetsbare natuur en grensdorpen.”
De grens mag dan politiek zijn, de gevolgen zijn fysiek. En die voel jij straks misschien ook.







































