Met natte handdoeken in een koelbox voor de nodige verkoeling kwamen Christa en haar 91-jarige moeder Mariet woensdag naar Gennep. De een uit Maasbracht, de ander uit Roermond. De temperatuur liep flink op, maar voor de twee trouwe volgers van het Gennepse ooievaarsnest was thuisblijven geen optie.
Al meer dan drie jaar volgen ze de ooievaars boven het stadhuis via de webcam en de verslagen van Leo Daanen. Ze zagen kuikens uit het ei komen en leefden mee met alles wat zich in het nest afspeelde. Het ringen wilden ze ooit nog eens van dichtbij meemaken.
Eerdere keren kwam het daar niet van, omdat de jongen het moment van ringen niet haalden. Dit keer wel.

Leo Daanen geniet samen met Christa en Mariet van een beschuitje
Ringen
Rondom de Markt verzamelden zich tientallen andere belangstellenden voor het ringen van de twee jonge ooievaars. Toen specialist Leo Daanen van STORK met een hoogwerker naar het nest ging, volgden bezoekers iedere beweging.
Even later haalde hij de twee jonge ooievaars uit het nest boven het stadhuis. Beneden kregen de vogels een ring om hun poot.

Met die ring kunnen onderzoekers de ooievaars later herkennen en volgen. De gegevens helpen bij onderzoek naar en bescherming van de soort.
Onder de aanwezige natuurliefhebbers bevonden zich ook burgemeester Hans Teunissen en wethouder Janine van Hulsteijn.
Bedankje
Wethouder Janine van Hulsteijn zette Leo Daanen tijdens de bijeenkomst even in het zonnetje. Niet letterlijk, want iedereen zocht verkoeling in de schaduw van de parasol van Hotel De Kroon.

Leo Daanen krijgt een bedankje van wethouder Janine van Hulsteijn
De wethouder bedankte de ooievaarkenner voor de vele uren die hij al jarenlang in de Gennepse ooievaars steekt. Volgens haar zorgt die inzet ervoor dat het nest al jaren veel aandacht trekt van inwoners en natuurliefhebbers uit heel Nederland.
Dat bleek dinsdag opnieuw. Christa en Mariet waren daar misschien wel het beste voorbeeld van.
Twee kuikens
Meer dan 180.000 keer werd dit seizoen naar de webcam van Visit Gennep gekeken. Die kijkers zagen hoe vier kuikens uit het ei kwamen.
Twee van hen overleefden het niet. Een kuiken stikte nadat het een te grote kikker probeerde door te slikken. Een tweede jong kreeg vergelijkbare problemen, maar dan met een braakbal.
Hitte
De hitte was dinsdag ook een veelbesproken onderwerp. De gemeente Gennep wees bezoekers vooraf op de warme omstandigheden en gaf tips om veilig de dag door te komen.

De jonge ooievaars leken zich weinig van de temperatuur aan te trekken. Volgens Leo Daanen was het onder de grote parasol stukken koeler dan boven op het stadhuis.
Voor Christa en Mariet kwam daarmee een einde aan het wachten. Na jarenlang meekijken via de webcam stonden ze eindelijk onder het nest dat ze al zo vaak op hun scherm hadden gezien.
“Dit pakken ze ons niet meer af.”
De twee jonge ooievaars hadden voor deze middag nog geen naam. Inmiddels wel. Ze heten Christa en Mariet.







































