De gemeente Gennep kan niet langer zonder meer begrotingssubsidies toekennen aan vaste partijen. Dat blijkt uit een uitspraak van de Raad van State op 23 juli 2025.
De uitspraak dwingt alle gemeenten tot een open selectie, tenzij er op basis van redelijke en toetsbare criteria slechts één serieuze gegadigde is. Ook als een subsidie al in de begroting is opgenomen, geldt dat de mededingingsruimte gewaarborgd moet zijn. Daarmee vervalt het automatisme waarmee bepaalde instellingen jaarlijks een subsidie kregen.
Juridisch
De zaak draaide om Stichting Vorkmeer en de gemeente Peel en Maas. De Raad van State oordeelde dat het gemeentebestuur onvoldoende onderbouwde waarom Vorkmeer als enige serieuze partij werd gezien. Gemeente Gennep erkent dat deze jurisprudentie ook hier gevolgen heeft.
In een reactie op vragen van de VVD-fractie stelt het college dat de bestaande subsidierelaties opnieuw tegen het licht worden gehouden. Daarbij wordt gewerkt aan beleid dat publieke middelen op een rechtvaardige en transparante manier toekent. De gemeentelijke organisatie krijgt instructies over de nieuwe norm, zodat beleid, uitvoering en controle beter op elkaar aansluiten.
Impact
De beantwoording van de VVD-vragen maakt duidelijk dat de gemeente Gennep nog geen totaaloverzicht heeft van welke subsidies mogelijk onder de uitspraak vallen. Een inventarisatie loopt. Tegelijkertijd geeft het college aan dat bij nieuwe subsidierelaties standaard een openbare procedure of een aantoonbare motivering moet worden toegepast.
Binnen zes maanden verwacht het college knelpunten te signaleren en voorstellen tot aanpassing te doen. Ook wordt aansluiting gezocht bij andere gemeenten om gezamenlijke richtlijnen te ontwikkelen. De gemeenteraad beslist uiteindelijk over de aangepaste kaders.
Gevolgen
Voor verenigingen, instellingen en andere subsidiepartners in Gennep betekent dit dat vaste steun niet meer vanzelfsprekend is. De gemeente wil de regie versterken, subsidies doelmatiger inzetten en publieke middelen beter kunnen verantwoorden. Wie geld krijgt, moet dat kunnen uitleggen. En wie geen kans krijgt, moet weten waarom.







































